Szacuje się, że spośród absolwentów psychologii, którzy ukończyli studia na uczelniach brytyjskich, jedynie od 15 do 20% podejmuje później pracę w zawodzie lub korzysta ze zdobytych kwalifikacji. Wedle prognoz rządowych, w najbliższych latach trendy społeczne wyznaczą duże i stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów pracujących w zawodach takich jak psycholog czy psychoterapeuta.
Liczba aktywnych specjalistów w tych dziedzinach oraz liczba absolwentów podejmujących pracę w zawodzie jest ciągle niewystarczająca. Wiele wskazuje na to, że „importowane” polskie kwalifikacje psychologiczne bywają kwestionowane przez uczelnie i niedoceniane na brytyjskim rynku pracy. Jakkolwiek umiejętności zdobyte w toku studiów są uniwersalną wartością, szeroko cenioną przez pracodawców, nie wystarcza to do uznania polskiego wykształcenia jako „produktu do bezpośredniego użytku” i polscy kandydaci (szczególnie specjalizujący się w psychologii klinicznej) zmuszeni są podjąć długą i często skomplikowaną drogę do tego, aby ich kwalifikacje zawodowe pozwoliły na równą konkurencję na rynku pracy.
Polish Psychologists’Association pomaga swoim Członkom w uzyskaniu informacji na temat pracy w zawodzie i wsparcia od osób z dłuższym stażem pracy jako psycholog w UK.
POMOCNE LINKI: Strona Brytyjskiego Stowarzyszenia Psychologicznego (BPS), informacje na temat kariery psychologa, zdobywania i rozwijania kariery zawodowej, etc.(http://www.bps.org.uk/)
Serwis dla kandydatów podejmujących studia w Wielkiej Brytanii, opis ścieżek kariery i możliwości rozwoju zawodowego.(https://www.prospects.ac.uk/)
British Council: studia w Wielkiej Brytanii. (https://study-uk.britishcouncil.org/options) Serwis dla kandydatów zainteresowanych karierą psychoterapeuty. (https://www.psychotherapy.org.uk/)
Serwis dla kandydatów zainteresowanych karierą psychoterapeuty British Association for Counselling and Psychotherapy.(https://www.bacp.co.uk/)
Informacje o karierze w państwowej służbie zdrowia NHS.(https://www.healthcareers.nhs.uk/)